Abu Dhabi

Abu Dhabi

Nieodzownym kierunkiem podczas mojego kilkudniowego pobytu w ZEA stała się stolica tego państwa. W celu dostania się do Abu Dhabi skorzystałem z linii autobusów RTA. Bezpośrednio ze stacji Ibn Battuta w DUBAJU trafiłem na główny dworzec autobusowy. Przejazd w dwie strony wyniósł około 50 złotych i trwał około dwie godziny.

O Abu Dhabi nie wiedziałem za dużo, natomiast bardzo zależało mi na zobaczeniu tego miasta. Zaplanowałem więc jednodniową wycieczkę, w trakcie której postanowiłem wybrać się do Masdar City. Napięty plan nie zdał jednak rezultatu, gdyż zamiast zwiedzić dogłębnie stolicę Emirat, większość dnia spędziłem w komunikacji miejskiej.

W stolicy ZEA byłem zaledwie kilka godzin i z takiej też perspektywy opowiem o mieście wzniesionym na wyspach.

Abu Dhabi staje się oficjalnie stolicą Zjednoczonych Emirat Arabskich w 1996 roku. Jednakże, sama historia tego miejsca sięga czasów dużo starszych, gdyż na terenie otaczającym miasto odkryto artefakty świadczące o cywilizacji zamieszkującej te obszary od III w.p.n.e. Głównym okresem rozwoju Abu Dhabi staje się druga połowa XX wieku i zainteresowanie korzyściami wynikającymi z wydobywania ropy naftowej. Miasto charakteryzuje się półsuchym, tropikalnym klimatem z niewielkimi opadami deszczu w ciągu roku.

NIESPODZIEWANY START 

Po dotarciu do celu moim oczom ukazał się bezkonkurencyjny pod względem swojego charakteru i kształtu miętowy budynek DWORCA AUTOBUSOWEGO. Nie było żadnej opcji, aby zgubić się w tym mieście, mając tak charakterystyczny punkt odniesienia. Spodziewałem się chyba wszystkiego jadąc do Abu Dhabi, ale na pewno nie tak nieatrakcyjnego dworca. Na miejscu udałem się na szybki i bardzo tani obiad – czyli kebaba serwowanego z marynowanymi pikantnymi papryczkami. Co ciekawe w tak wielkim mieście nie znajdziemy żadnego metra, nie zmienia to jednak faktu, że komunikacja miejska w postaci autobusów funkcjonuje tam bez jakichkolwiek zarzutów. Na dworcu musiałem wykupić kartę a następnie ją doładować, aby bez problemu poruszać się po stolicy kraju. Na pomoc przy doładowaniu karty i udzieleniu niezbędnych informacji, przyszli bardzo pomocni lokalni mieszkańcy.

DOMINUJĄCA WIZYTÓWKA

Obiektem, który prawdopodobnie zapadnie zwiedzającym głęboko w pamięć będzie WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA. Budynek ten zdecydowanie góruje w mieście. Poruszając się komunikacją miejską po stolicy, wręcz z każdego miejsca mogłem dostrzec jego wielki blask. Obiekt ten stał się moim pierwszym miejscem jaki pragnąłem zwiedzić w tym mieście. Budowa meczetu rozpoczęła się w 1996 roku i została zainicjowana przez pierwszego prezydenta ZEA, szejka Zajid ibn Sultan Al Nahajjan. W meczecie znajduje się największy żyrandol na świecie oraz wielobarwne perskie dywany. Warto dodać, że aby wejść do obiektu kobiety muszą przyodziać burki oraz zwiedzający muszą zdjąć buty. Wejście do meczetu jest bezpłatne.

BUDOWLANY ORGANIZM

Będąc w Abu Dhabi bez wątpienia stwierdzimy, że jesteśmy otoczeni dziełami architektury, które zostały wręcz rozsypane w tkance miejskiej niczym kości rzucone na stół. Z uwagi na bardzo napięty plan miałem okazję przyjrzeć się tym obiektom wyłącznie z perspektywy pasażera autobusu. Pierwszym obiektem, który dostrzegłem był AL BAHR TOWERS, którego fasady „żyją”. Budynki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wyeliminować jak największy dostęp promieni słonecznych do obiektów. Efektem tego pomysłu stały się inteligentne fasady, których połacie zamykają się lub otwierają w zależności od pory dnia i natężenia promieni słonecznych. Kolejnym obiektem, który udało mi się wyłapać wzrokiem był CAPITAL GATE, czyli najbardziej pochyły budynek na świecie. Dodatkowo w oddali miasta dostrzegłem również ALDAR HEADQUARTERS, który jest jedynym na świecie okrągłym wieżowcem.

KOSMOS-POLIS

Rozwój gospodarczy Abu Dhabi sprawia, że miasto jest bardziej tolerancyjne niż sąsiadujące z nim inne kraje. Skutkiem tego staje się fakt, że miasto tworzy zróżnicowane i wielokulturowe społeczeństwo. W mieście obok meczetów możemy znaleźć kościoły chrześcijańskie czy świątynie hinduskie. Duża ilość napływu pluralistycznego społeczeństwa rozpoczęta już od początku XX wieku sprawia, że miasto boryka się z zatorami komunikacyjnymi, brakiem miejsc parkingowych i przeludnieniem. Zainteresowanie Abu Dhabi prowadzi do przyznania mu 67 pozycji najdroższego miasta na świecie i drugiego pod względem wielkości w kraju.

(ZA) DUŻO

Z uwagi na bardzo ograniczony czas musiałem zrezygnować z wielu atrakcji w stolicy ZEA. Było to między innymi zobaczenie najdroższego hotelu na świecie EMIRATES PALACE, toru formuły 1 FERRARI WORLD, czy na przykład spędzenia popołudnia na piaszczystych plażach ZATOKI PERSKIEJ.

Pomimo dużego wyboru możliwości spędzenia wolnego czasu, ja zdecydowałem się na zwiedzenie muzeum: LOUVRE ABU DHABI. Obiekt przekryty plecioną czaszą został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jean’a Nouvel’a. Wewnątrz budynku znajdują się sześcienne, białe obiekty, w których zlokalizowane są wystawy sztuki. Budynek jest unikalnym połączeniem styku lądu z wodą. W muzeum znajdziemy dzieła sztuki pochodzące z całego świata ze szczególnym uwzględnieniem sztuki pomiędzy wschodnią i zachodnią kulturą. Obiekt ten jest jednym z kilku muzeów, które mają zostać wybudowane w ramach projektu stworzenia nowej dzielnicy kulturowej u wybrzeży stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W niedalekiej przyszłości pojawią się w jego okolicy muzea zaprojektowane przez Zahę Hadid, Norman’a Foster’a, Tadao Ando oraz znany wszystkim Guggenheim zaprojektowany ponownie przez Frank’a Gehry’ego. Pięknie, ale moim zdaniem już to było.

NA KONIEC

Abu Dhabi nie jest miejscem, które można zwiedzić w jeden dzień. W każdym bądź razie: ja tego nie dokonałem. Spotkałem się tam z bardzo pomocnymi mieszkańcami, co być może argumentuje przyznanie w 2018 roku po raz drugi z rzędu tytułu najbezpieczniejszego miasta na świecie przez Numbeo. Stolica Emirat na długo zapadnie mi w pamięci. Podróżowanie po niej jest dotychczas moim największym sprawdzianem. Zapamiętam to miasto jako bardzo zielone, czyste i zadbane, po którym z dużym komfortem miałem okazję się poruszać.2 thoughts on “Abu Dhabi”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.