Masdar City

Masdar City

Piszą o nim, że jest miastem przyszłości oraz najbardziej ekologicznym miejscem na świecie, ale jak jest w rzeczywistości? Czy ta utopijna wizja na pewno jest rewolucją w projektowaniu miast? Masdar City, bo to o nim mowa – stał się ostatnim miejscem, które zobaczyłem podczas mojej kilkudniowej wizyty w ZEA. Udało mi się tam dotrzeć korzystając z transportu publicznego w ABU DHABI. W bliskim sąsiedztwie WIELKIEGO MECZETU SZEJKA ZAJIDA znalazłem przystanek autobusowy, gdzie złapałem bezpośredni autobus do tego miasta.

Inicjatywa budowy najbardziej autonomicznego i niezależnego miasta, które samodzielnie produkuje energię, rodzi się w 2006 roku na zlecenie Władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Projektantem tak odważnej wizji stała się pracownia architektoniczna NORMANA FOSTERA. Jak już wiadomo projekt, który ma pochłonąć miliardy dolarów zostanie ukończony w innym czasie niż początkowo zakładano. Do 2030 roku Masdar City ma zamieszkać 50 tysięcy mieszkańców.

Jak właściwie wygląda ta nowopowstająca inwestycja w niedalekim sąsiedztwie stolicy ZEA? Czy miasto, które zostaje stworzone w celu udowodnienia w praktyce badań jest miejscem przyjaznym dla jego przyszłych użytkowników?

ARABSKI DETAL

To, że miasto jest przemyślane pod każdym calem nie powinno raczej nikogo zaskoczyć. Moim punktem westchnień okazał się architektoniczny detal, który swoim kształtem i formą nawiązuje do kultury Wschodu. Największe wrażenie zrobiły na mnie pomarańczowe, ażurowe balkony, które wiły się jak meandrująca rzeka w urbanistycznej tkance. Zabieg ten ma na celu wzajemne zacienianie mieszkań, co przy klimacie w jakim zlokalizowana jest inwestycja ma bardzo duże znaczenie. Całość tych elementów została w ciekawy sposób połączona z nowoczesnymi materiałami budowlanymi jak szkło czy metal, którą nazwałbym: „przystojną architekturą”.

Ciekawym elementem architektonicznym jest  zlokalizowany w samym centrum inwestycji chłodzący komin. Jest to wieża, która w naturalny sposób wykorzystuje przepływy mas powietrza. Wynalazek ten nie jest nowością, gdyż tego typu konstrukcje istniały już setki lat temu w miastach arabskich. Obiekt ten zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury poprzez schładzanie powietrzem ulic miasta. Warto dodać, że Masdar City jest zlokalizowane w klimacie, gdzie temperatura w ciągu roku może osiągnąć nawet 40 °C.

INKUBATOR ROZWOJU

Masdar City ma stać się miejscem idealnym dla rozwoju biznesu. Aktualnie w miejscowości znajdują się liczne instytucje, firmy oraz placówki badawcze. Miasto ma być pierwszym miejscem na ziemi, które nie wyemituje dwutlenku węgla. Znajdziemy tutaj międzynarodowe ośrodki badań, dotyczące odnawialnych źródeł energii. W celu zaspokojenia potrzeb energetycznych mieszkańców – na dachach budynków zostały umieszczone panele i kolektory słoneczne. Bardzo ciekawym pomysłem okazuje się przetworzenie odpadów biologicznych na biomasę oraz recykling wody poprzez zastosowanie systemu uzdatniana wody. W mieście znajdują się elektryczne pojazdy, które poruszają się bez kierowcy, a całe miasto jest przystosowane dla pieszego, gdyż ruch kołowy został zaprojektowany na poziomie poniżej parteru. Nie znajdziemy tutaj też normalnych włączników światła czy kranów, gdyż wszystko jest sterowane przez sensory ruchu.  Innowacyjne technologie jakie zostały wykorzystane w tym mieście, można by wymieniać bez końca.

SCENARIUSZ

To co zaobserwowałem będąc w Masdar City jest jego pierwszym etapem rozwoju. Liczne placówki badawcze, instytucje oraz firmy są jedynie zwiastunem inwestycji. Ich zadaniem jest przyciągniecie do miasta najlepszych naukowców oraz studentów związanych z badaniami i rozwojem energii odnawialnej.

Aktualnie Masdar City przygotowuje się do KOLEJNEJ FAZY ROZWOJU. Zgodnie z opracowaną wcześniej strategią do 2025 roku mają powstać kolejne fragmenty struktury miejskiej. Na nowych obszarach miasta, będą zlokalizowane dzielnice mieszkaniowe wyposażone w liczne sklepy, restauracje, domy kultury, meczety oraz szkoły. Tłumaczy to więc fakt, dlaczego nie spotkałem w tym mieście zbyt wielu struktur związanych z zabudową mieszkaniową. Kolejny plan rozwoju Masdar City ma opierać się na czterech kluczowych zasadach: tożsamość, łatwość w poruszaniu się, zrównoważony rozwój oraz zdolność replikacji.

MORDOR NA PUSTYNI

Wielki entuzjazm zobaczenia jednej z najgłośniejszych inwestycji ostatnich lat, ulatniał się z każdym przebytym przeze mnie metrem. Trasa, którą pokonałem komunikacją miejską, wiodła przez staro-arabskie struktury miejskie przeplatające się wzajemnie z pustynią. Urok, który posiadała ta trasa zakończył się wraz z dotarciem na miejsce. W głowie miałem dziesiątki wizualizacji jak to miasto będzie wyglądać. Część z tych wyobrażeń znalazła swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Natomiast, sama inwestycja w mojej opinii okazała się być „Mordorem na pustyni”. Masdar City aktualnie jest miejscem otoczonym przez pustynię, gdzie zlokalizowane są znane, międzynarodowe korporacje. Podczas mojego kilkugodzinnego pobytu, spotkałem tam tylko kilku turystów, studentów oraz grupę pracowników wielkich, światowych firm.

ZAMKNIĘTY KARTONIK

Masterplan miasta został zaprojektowany wzdłuż osi północ-południe, a fasady budynków w taki sposób, aby okna mieszkań nie wchodziły na okna sąsiedniego obiektu. Również szerokość ulic oraz kąt nachylenia poszczególnych elewacji obiektów, zostały precyzyjnie przemyślane. Ma to w jak najlepszy sposób zapewnić ochronę przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, charakterystycznym dla tego klimatu. Masdar City jest świetnie zaprojektowanym zwartym miastem. Jednak przebywając tam, odczuwałem pewnego rodzaju uczucie klaustrofobicznej przestrzeni otoczonej pustką. Pomimo występujących w tej inwestycji licznych przestrzeni publicznych, brakowało mi w nich oddechu. Miasto wydaje się być zamknięte na otoczenie. Całość sprawia wrażenie odosobnionego obiektu, a nie jak zakładano fragmentu tkanki miejskiej.

REASUMUJĄC

Miasto jest pewnego rodzaju eksperymentem, nastawionym na karierę. Aktualnie w mieście brakuje najważniejszej rzeczy – społeczeństwa. Osobiście zgodzę się ze stwierdzeniem, że jest to miasto widmo. Wynika to głównie z etapowości realizacji, a nie z faktu, że ludzie boją się nowości. Bardzo dobrą decyzją jest budowa Masdar City poprzez strategię rozwoju, gdyż jestem przekonany, że kolejne fazy budowy będą w znaczący sposób eliminować błędy popełnione w poprzednich etapach.

Ciągle zaskakująca jest dla mnie decyzja władz ZEA o stworzeniu najbardziej ekologicznego miejsca na ziemi – w państwie, który swój rozwój zawdzięcza głównie sprzedaży nieodnawialnego źródła energii. Miasto jest ciekawą inwestycją, natomiast nie zarekomendowałbym jej jako miejsca, które koniecznie trzeba zwiedzić. Głęboko wierzę, że kolejne etapy rozwoju przyniosą zmiany, a inwestycja zacznie tętnić codziennym życiem nowego społeczeństwa.5 thoughts on “Masdar City”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.