Ubuntu

Ubuntu

Odstępstwem od idei mojego bloga, którego motywem przewodnim są miejsca czy miasta jest niniejszy artykuł, który dotyczy pewnej filozofii oraz społeczności, która pomaga innym. Ubuntu to zuluskie słowo, które oznacza „jestem, ponieważ ty jesteś”… Często też używane jest w bardziej filozoficznym sensie: ”wiary w uniwersalną więź dzielenia się, która łączy całą ludzkość”. Dlaczego o tym piszę i nagle poświęcam layout mojej strony czemuś, co wydaje się nie pasować do całej otoczki mojego bloga… Zacznę może od początku, aby wytłumaczyć wam całą historię mojego “ubuntu” i znaczenia jakiego ja się nauczyłem, kiedy mieszkałem w RPA.

Podczas mojego pobytu w Południowej Afryce miałem okazję poznać Wandile Mthiyane, który jest odpowiedzialny za założenie i powstanie UBUNTU DESIGN GROUP. Chłopak w moim wieku, który pochodzi z townshipu zwanego KwaMashu. Pięć lat temu dostał szansę studiowania architektury na amerykańskiej uczelni w Michigan – po czym wrócił do swojego rodzinnego miasta i teraz projektuje, tworzy, pomaga, daje szansę oraz nadzieję innym. Po prostu działa. W 2017 roku wraz z innymi osobami założył on organizację UDG, która pomaga najbiedniejszym mieszkańcom RPA. Grupa ta istnieje w celu rozwiązania problemów mieszkaniowych i finansowych społeczności o niskich dochodach. Ich misją jest umożliwienie rodzinom żyjącym w skrajnie złych warunkach, przezwyciężyć wyzwania społeczno-ekonomiczne. W tym celu stworzyli innowacyjny i oparty na współpracy z przyszłymi użytkownikami proces projektowania ich domu oraz model stworzenia nowych, zintegrowanych struktur lokalnych społeczności. Grupa projektowa swoimi staraniami pragnie stworzyć ducha wspólnoty mieszkańców, dając głos zubożałym społecznościom.

Ich głównym celem jest rozwiązanie problemów projektowych społeczności zamieszkujących shanty-towny. Proces projektowy opiera się głównie za wysłuchaniu czego dana społeczność chce i potrzebuje. Budują domy razem z przyszłymi użytkownikami w sposób, który odpowiada ich oczekiwaniom. Przy tworzeniu nowych obiektów, współpracują wraz z lokalnymi firmami oraz wykorzystują występujące w pobliżu materiały budowlane – jednocześnie napędzając regionalny rynek. Ich projekty umożliwiają rozwój w czasie, poprzez zapewnienie przestrzeni handlowej w nowo powstających obiektach mieszkaniowych. Najważniejszym jednak punktem w ich programie jest tworzenie holistycznej społeczności, a nie tylko zapewnieniu nowego domu. UBUNTU DESIGN GROUP poprzez swoją działalność pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Południowej Afryki, poprawiając ich warunki zamieszkania oraz dając im możliwość znalezienia pracy, rozwoju własnych, małych działalności gospodarczych, co w długotrwałym procesie znacząco będzie wpływać na polepszenie standardów życiowych społeczności.

Tylko w samej metropolii Durban liczba osób zamieszkująca nielegalnie przestrzenie miejskie wynosi ponad 1,1 miliona osób, natomiast populacja w Durbanie wynosi na chwilę obecną 3,4 miliona. Oznacza to więc, że co trzecia spotkana przeze mnie osoba w tym mieście, prawdopodobnie była dzikim lokatorem zamieszkującym shanty-towny – tak zwane slumsy. Powyższe statystyki skłoniły UDG do stworzenia pierwszego DOMU UBUNTU dla rodziny z niepełnosprawnością. Rodzina Mtshalu mieszkała w pożyczonym, jednopokojowym „shack’u”, gdyż w skutek burzy deszczowej straciła swój dom. Ze względu na wielkość i nieadekwatność ich warunków bytowych, rodzina zmuszona była zorganizować nowe miejsce zamieszkania dla syna, który przeprowadził się do ich krewnych. Zebranie oszczędności i wybudowanie przez nich nowego domu okazało się a wykonalne, ponieważ głowa rodziny boryka się z niepełnosprawnością. Brak domu, funduszy oraz jakiejkolwiek nadziei skłonił zespół Ubuntu do współpracy z rodziną Mtshali. Efektem okazał się nowy, bezpieczny oraz dostępny budynek jednorodzinny. Stworzyli oni dom przystosowany dla osoby z niepełnosprawnością, posiadający dwie sypialnie, kuchnię, łazienkę oraz przestrzeń handlową. Po wcześniej dokonanych rozmowach z przyszłymi użytkownikami, zapadła decyzja o zaprojektowaniu przestrzeni handlowej jako dziennego przedszkola. Dany projekt umożliwił rodzinie Mtshali podwojenie dochodów oraz podjęcia się pracy 12 matkom lokalnej społeczności, podczas gdy ich dzieci mają zapewnioną opiekę dzienną i edukację.

Ale to nie wszystko. Organizacja UBUNTU DESIGN GROUP aktualnie pracuje nad kolejnym domem UBUNTU dla rodziny Ngcobo, która również w wyniku burzy deszczowej straciła swój dom… Kolejny obiekt mieszkalny będzie zlokalizowany w miejscowości Umbumbulu, położonej około 45 minut od centrum Durbanu. Nowy projekt będzie przeznaczony dla sześcioosobowej rodziny, która składa się z: babci, jej córki i czwórki wnuków. Obiekt ten będzie hybrydą domu dla wspomnianej wyżej rodziny oraz będzie posiadał dodatkową przestrzeń handlową. Pozwoli to nowym użytkownikom na prowadzenie działalności gospodarczej poprzez założenie sklepu i sprzedaż świeżych produktów żywnościowych. Kolejny projekt pozwoli rodzinie Ngcobo być samowystarczalną.

Dlaczego o tym piszę? Mnie sama historia chłopaka z townshipu, który po studiach architektonicznych w USA, wraca do RPA w celu niesienia pomocy – strasznie urzekła. Strategia jaką stworzył to nie tylko budowa domów dla potrzebujących rodzin, to również zapewnienie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz napędzenie lokalnego rynku produktów. Całokształtem, program ten jest bardzo ciekawym przedsięwzięciem zmiany tkanki shanty-townów. Wandile i jego UBUNTU DESIGN GROUP wydaje się być świetną alternatywą zmian struktur miejskich polityki apartheidu. Jego program jest również dużo lepszą odpowiedzią na potrzebę budowy nowych miejsc zamieszkania dla najbiedniejszych mieszkańców RPA. W jednym z ostatnich postów GREYTOWN, opisałem inny rządowy program, budowy obiektów mieszkaniowych zwany RDP. Zachęcam do zapoznania się z danymi zagadnieniami, gdyż w łatwy sposób można zrozumieć to o czym pisze i to czym dla lokalnych społeczności jest program UDG.

Obecnie zespół poszukuje funduszy na zrealizowanie kolejnego projektu i pomocy rodzinie Ngcobo. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tej historii i przyłączenia się do misji UBUNTU. Wykorzystajmy architekturę jako narzędzie pobudzające kreatywność i stwarzające możliwości. Koszt budowy jednego obiektu wynosi 20 000 dolarów. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o kontakt w języku polskim lub angielskim z Weroniką Dengą: weronika@ubuntudesigngroup.com lub ze mną.

Zbiórka pieniędzy jest prowadzona na stronie:

UBUNTU DESIGN GROUP w zakładce DONATE

lub bezpośrednio tutaj:

#BuyBrickBuildaHome Ngcobo Family

Zachęcamy również do publikacji powyższych dwóch broszur! W imieniu UDG oraz Wandile serdecznie dziękujemy za każde wsparcie!

fot. udostępnione przez Ubuntu oraz Wandile Mthiyane1 thought on “Ubuntu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.